Fitness

Trenuj wibracyjnie!


Czy słyszałaś kiedyś o czymś takim jak trening wibracyjny? Jest to jeden z rodzajów treningu fitnessu, który wykorzystuje wibracje jako jeden z elementów ćwiczeń.

O treningu wibracyjnym stało się głośno niezbyt dawno temu, kiedy to zapanowała na niego moda wśród znanych gwiazd. Stosują ją głównie osoby z dużą nadwagą, gdyż wibracja pomagają w rozbiciu tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia te są jednak polecane wszystkim, którzy chcą wzmocnić siłę swoich mięśni.

Wibracje powodowane przez urządzenie wibracyjne nie służy osobom z chorobami serca, padaczką, cukrzycą i chorzy z nowotworem. Wykluczony jest także trening u osób z urazami i złamaniami kończyn, a takrze schorzeniami układu ruchowego.

Na czym konkretnie polega trening wibracyjny?

Z pewnością wszyscy wiemy czym jest podest wibracyjny? Niejednokrotnie w amerykańskich filmach widzieliśmy osoby stojące na podeście, przepasanych szeroką szelką, która wibruje. Szelka ta ma na celu pobudzić włókna mięśniowe do silnego skurczu – takiego, jaki pojawia się podczas intensywnego treningu. Urządzenie można ustawiać na różną prędkość: większa to tryb treningu, mniejsza – masażu.

Zamiast podestu można użyć pasa wyszczuplającego, który przepasa się wokół brzucha.

Trening wibracyjny to nie tylko szelki. Stojąc na podeście można wykonywać różnorakie ćwiczenia. Czas trwania całego treningu nie może przekraczać 30-minut. Najlepiej jest go wykonywać na przemian 2 – 3 razy w tygodniu. Systematyczny trening powoduje m.in. wzrost siły mięśni, wzmocnienie kości, lepsze ukrwienie i poprawę metabolizmu.

Ceny za cały cykl treningu jest różny, w zależności od miejsca. Średnio koszt za 15- minutową sesję kosztuje od 15-20 złotych.