Fitness

Sport w ciąży


Czy oczekując na dziecko można ćwiczyć? Tak! Jeżeli Twoja ciąża nie jest zagrożona, to wskazane jest, byś jak najczęściej zażywała ruchu. My podpowiemy, jaki rodzaj ćwiczeń powinnaś wybrać.

Jak dowiodły badania, kobiety regularnie uprawiające sport przed zajściem w ciążę, później rodzą swoje potomstwo bez większych komplikacji. Mama, która nie jest wysportowana, ani nie dba o kondycję fizyczną, nie ma siły podczas porodu. Połóg także nie jest dla niej tak dokuczliwy. Dlatego nawet jeżeli wcześniej nie ćwiczyłaś za dużo – teraz masz szansę to nadrobić.

Poza tym ruch jaki wykonuje przyszła mama jest odbierane przez dziecko jako przyjemne kołysanie. Często w czasie ćwiczeń zasypia.

Gimnastyka w ciąży wpływa korzystnie na zdrowie i samopoczucie mamy. Jest dotleniona, rzadziej cierpi na żylaki i nie ma zaparć. Zwiększa się również poziom endorfin, przez co mama czuje się weselsza i pogodniejsza. Zaletą jest również utrzymanie przez mamę kształtnej sylwetki. Ruch zmniejsza ryzyko nadmiernego przytycia.

Nie można jednak ćwiczyć do woli i forsować organizmu. Podczas ćwiczeń należy kontrolować puls (ma być w granicach 140-150 uderzeń na minutę), a także nie zbliżać się do granic obciążenia. Kobieta uprawiająca sport musi zapomnieć o jakichkolwiek dietach odchudzających – w ciąży liczą się każde kalorie, ale te znajdujące sie w wartościowych produktach.

Jakie ćwiczenia wykonywać w ciąży?

1. Pływanie – jest to jedna z form treningu, podczas którego przyszła mama zapomina o swojej wadze. Zgadza się! Dzieje się tak przez wyporność wody. Dodatkowo ruch w wodze powoduje, że ból pleców, krzyża, karku i nóg staje się mniej dokuczliwy.

2. Chód – do dwóch razy w tygodniu, po 15 minut – jest doskonałym treningiem. Ma na celu ogólną poprawę kondycji. Ważne jest, by po powrocie do domu uzupełnić braki płynów.

3. Jazda na rowerku stacjonarnym – raz w tygodniu, 15 minut – jest dobrym sposobem na ruszenie się. Musisz jednak upewnić się u ginekologa, że nie ma żadnych przeciwwskazań.

4. Ćwiczenia rozciągające – 2 razy w tygodniu, 20 minut – początkowo wykonywane powoli i w niewielkiej ilości, później możemy przyspieszyć.

Będąc w ciąży powinnyśmy unikać wszelkich sportów wyczynowych, związanych z podskokami lub podnoszących adrenalinę. Nie wolno również uczęszczać na wyczerpujących zajęciach aerobiku.