Fitness

Sport a zegar biologiczny


Zastanawiałaś się czasem która pora dnia jest najlepsza na sport i trening? My znamy odpowiedź!

Wszystko zależy bowiem od tego, jakim typem człowieka jesteśmy. Mamy na to trzy określenia:
skowronek – osoba wstająca bardzo wcześnie, idąca spać wczesnym wieczorem
jaskółka – osoba wstająca wczesnym rankiem, idąca spać w godzinach wieczornych (22:00-23:00)
sowa – osoba wstająca późnym rankiem (lub w południe), idąca spać późno w nocy.

Zegar biologiczny każdej z tych osób jest inny. Okres największej aktywności przypada na różne pory dnia. Podpowiadamy, jakie godziny na trening są najlepsze dla każdej z wymienionej grup.

Skowronek

Czyli osoba, która nie marnuje dnia. Skowronki wstają wcześnie rano, i to właśnie poranek jest najlepszą porą na rozpoczęcie ćwiczeń. Wtedy bowiem przypadają godziny największej aktywności, a także panuje dobry nastrój. Rankiem warto zacząć trening od tzw. lekkiej gimnastyki. Najlepiej na czczo, można wykonać kilka okrążeń wokół domu lub kilka ćwiczeń rozciągających. Mamy wtedy pewność, że poranne przemiany tłuszczowe i łagodny trening pomogą nam w zrzuceniu zbędnych kilogramów.

Jaskółka

Jest to osoba, której zegar wyznacza nieco późniejsze ramy niż skowronkowi. W odróżnieniu od „rannych ptaszków”, jaskółki nie wstają wraz ze słońcem, ale w przyzwoitych godzinach porannych. Ranek też mogą wykorzystać do lekkich ćwiczeń, ale jaskółki raczej wykorzystują do tego godziny południowe i popołudniowe. Trening w dzień nie oznacza biegania wokół boiska w poludnie, ale np. spacer do pracy, lub przejażdżka do sklepu rowerem.

Sowa

To nie dzień, ale noc sowie sprzyja. Sowy są najbardziej aktywne w tych porach, kiedy skowronki i jaskółki odpoczywają. Wieczór to dobry moment na trening, gdyż mięśnie po większości dnia są rozgrzane, pobudzone i łatwo da się je wyrzeźbić. Podczas treningu możemy wówczas wskoczyć na najwyższe obroty.

Poszczególne pory dnia niekoniecznie oznaczają, że skowronki nie mogą korzystać z wieczornego treningu. Zmiana wygląda jedynie na tym, że skowronkowy wieczór zaczyna się nieco wcześniej, itd. A Ty w których porach ćwiczysz najchętniej?