Zdrowie

Jak poradzić sobie z zapaleniem pęcherza moczowego?


My, kobiety, inaczej odczuwamy bóle związane z zapaleniem pęcherza moczowego niż mężczyźni. Oddziałuje ono u nas na cały układ moczowo-płciowy. Dlatego też czujemy tak wiele przykrych dolegliwości związanych z zapaleniem. Przedstawiamy kilka porad, jak domowymi sposobami poradzić sobie z tą bolesną dolegliwością.

Najczęściej zapalenie pęcherza moczowego dotyka nas na jesień i wiosnę, kiedy to błędnie odczuwamy ciepło. Czując w powietrzu ciepły wietrzyk, siadamy swobodnie na ławkach, kamieniach i innych zimnych elementach. Jest to pierwsza droga do tego, by w dolnym odcinku pęcherza powstał stan zapalny. Objawem zapalenia jest bolesne oddawanie moczu, ciągłe parcie na pęcherz oraz (nie często) stan podgorączkowy.

Zapalenie może mieć ostry lub przewlekły proces. Dobrze jest obserwować jaki mocz wydalamy, gdyż jest to ważna wskazówka dotycząca objawów ewentualnej choroby. Należy zwrócić uwagę na:
– kolor moczu
– obecność przebarwieć lub krwi w moczu
– częsstotliwość oddawania moczu.

Niekiedy musimy wykonać badanie analityczne, które stwierdza obecność obcych krwinek lub bakterii. Jeśli uważasz, że Twoja choroba wymaga konsultacji z lekarzem – ZRÓB TO OD RAZU!

Zapalenie pęcherza może być spowodowane nie tylko przeziębieniem, ale także cewnikowaniem lub brakiem higieny. Codzienne mycie sfer intymnych to obowiązek, gdyż flora bakteryjna tamtych miejsc jest specyficzna i zmienia się cyklem z cyklem kobiety.

W leczeniu zapalenia pęcherza ważne jest skuteczne usunięcie wszelkich bakterii i uleczenie stanów zapalnych. Jeśli nie zostaną one do końca wyleczone, choroba może cofnąć się nawet na nerki, a wtedy ponownie da o sobie znać w najmniej oczekiwanych momentach – np. w czasie ciąży. Oczywiście najszybszą metodą leczenia są antybiotyki. Jednak istnieją sprawdzone (domowe) sposoby na poradzenie sobie z zapaleniem pęcherza – tak jak robiły to nasze babcie.

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego domowymi sposobami

Po pierwsze – pij dużo płynów. Dwa litry to za mało, na okres leczenia zwiększ dawkę płynów do trzech. Gdy pijesz wodę, zawsze dodawaj do niej plaster (a nawet dwa) cytryny. Witaminy i substancje zawarte w soku cytryny zapobiegną dalszemu rozwojowi choroby.

Po drugie – jak najczęściej zajadaj żurawinę. Jest to owoc od dawna znany jako lek na problemy z pęcherzem. Nie dość że zapobiega dalszemu rozwojowi choroby, to dodatkowo wspiera organizm w walce ze wszystkimi dolegliwościami związanymi z zapaleniem. Jeśli masz problemy z kupnem owoców żurawiny, wybierz się do apteki i spytaj farmaceutę o żurawinowe preparaty bez recepty. W sklepach znajdziesz herbatę z żurawiną oraz słodkie kisiele – także zalecane do jedzenia w okresie walki z zapaleniem.

Po trzecie – rób ciepłe kompresy. Napełnij termofor gorącą wodą, połóż się na łóżku podkulając nogi, ułuż go na podbrzuszu (ale nie na skórze, tylko na ubraniu!) i przykryj kocykiem. Ciepło ukoi ból.

Po czwarte – pij gorącą herbatę z dużą ilością miodu, napary ziołowe i sok z malin.

Po piąte – jedz dużo owoców z witaminą C. Potrzebujesz jej do walki z zapaleniem.

Po szóste – raz dziennie wykonaj nasiadówkę. W miednicy zalej wrzątkiem rumianek, szałwię i ziele nawłoci i parz przez 10 minut. Całość przecedź. Następnie ustaw miednicę na podłodze (lub wlej napar do wanny) i wygodnie usiądź w naparze. Bierz taką kąpiel przez 20 minut, aż napar zrobi się zimny.

Zdrowie
Błonnik – dlaczego tak bardzo jest nam potrzebny?