Zdrowie

Fosfor zapobiega krzywicy


Oprócz wapnia, to właśnie fosfor jest minerałem występującym w największym stężeniu w organizmie człowieka. Odpowiada między innymi za odczucie radości, zdrowie komórek, mocne kości i zdrowe zęby.

Fosfor jest mikroelementem niezbędnym do przeżycia. Wraz z wapniem tworzy hydroksyapatyt – cement kostny. Jego niedobór jest zauważalny i objawia się zaburzeniami wzrostu, dolegliwościami kostnymi, pruchnicą zębów i utratą masy ciała. Odpowiada także za dobry humor – kiedy go nam braknie, odczuwamy znużenie, nerwowość i nieregularnie oddychamy.

– Należy wiedzieć i pamiętać, że niezrównoważona dieta ze zbyt dużą zawartością żelaza, glinu i magnezu znacznie utrudnia przyswajanie fosforu, albowiem te pierwiastki te tworzą z nim nierozkładalne związki. Bardzo mile widziana w przemianie materii łatwość wchodzenia w związki chemiczne z innymi substancjami, która charakteryzuje fosfor, okazuje się tutaj wadą. Osoby spożywające zbyt dużo białego cukru i tłuszczów zaburzają delikatną równowagę fosforowo wapniową – informuje portal Mineraly.biz.

Jednym z objawów niedoboru fosforu jest krzywica. Najczęściej występuje u dzieci i jest związana właśnie z zaburzeniami gospodarki wapniowo-fosforowej.

Aby zapobiec wszelkim komplikacjom związanym z niedoborem fosforu, warto w swojej diecie uwzględnić posiłki w których znajdować się będą m.in. sery, truskawki, kalarepa, pomidory, produkty mleczne, ryby, mięso (przede wszystkim wątróbka, kiełbasa i wieprzowina), jaja, marchew, groch, pestki dyni, rzodkiewka i produkty zbożowe.

Zdrowie
Błonnik – dlaczego tak bardzo jest nam potrzebny?