Zdrowie

Chłoniak – choroba młodych


Oglądałaś kiedykolwiek serial kostiumowy Spartacus? Jeśli tak, to z pewnością wiesz o nagłej śmierci głównego aktora serialu (Andy Whitfield, przyp. red.), który przez półtora roku chorował na chłoniaka. Widzimy zatem, że jest to poważna choroba, która może dotknąć każdego… W niniejszym artykule staramy się jak najdokładniej opisać objawy oraz metody leczenia chłoniaków. Jeśli zauważysz jakiekolwiek podobne objawy u siebie – nie wahaj się i skonsultuj z lekarzem!

Zanijmy jednak od wyjaśnienia pojęcia chłoniak. Jest to rozrostowa choroba układu limfatycznego, w którego skład wchodzą m.in. węzły chłonne. Węzły chłonne produkują komórki niezbędne do zwalczania zakażeń i chorób (źr. Rodzinna Encyklopedia Zdrowia, 1999, Readers Digest). Chłoniaki pojawiają się na wskutek błędu podczas powstania limfocytu – nowo powstała komórka należy już do grupy komórek nowotworowych, i dzieli się bez końca na nowe komórki, tworząc chłoniaka.

Chłoniaki dzieli się na dwa rodzaje: ziarniczny i nieziarniczny.

Chłoniak ziarniczny

Rozwija się (głównie u 30-40 latków) w węzłach chłonnych, ale w bardzo zaawansowanej formie przenosi się na inne narządy, głównie kości, macicę i rdzeń kręgowy. Nie znamy powodów jego powstania, ale wiemy, że są za to odpowiedzialne komórki Reed Sternberga i Hodgkina. Objawy chłoniaka nie są specyficzne. Możemy je pomylić ze zwykłym przeziębieniem, gdyż odczuwamy zmęczenie, gorączkę, poty nocne i obserwujemy spadek masy ciała. Aby stwierdzić chłoniaka ziarnicznego musimy wykonać szereg badań: morfologię krwi, biopsję węzła chłonnego, badanie histologiczne węzła, rentgen klatki piersiowej, tomografię komputerową, badanie PET, USG, EKG, ECHO i konsultacja stomatologiczna.

Chłoniak nieziarnyczny

non Hodgkin. W porównianiu z chłoniakiem ziarnycznym, ten występować może w innych narządach. Powstał na wskutek błędu w obrębie DNA. Ryzyko zachorowania jest większe, gdy prowadzimy niezdrowy tryb życia. Stwierdzono niejednokrotnie, że większe szanse na zachorowanie mają osoby zakażone HIV lub Helicobacter pyroli, pracownicy fabryk gumy, leków, metali i paliw, a także hodowcy bydła. Na baczności powinni się mieć palacze, osoby zażywające narkotyki oraz osoby z chorobami wpływającymi na układ odpornościowy.

Badania diagnostyczne na wykrycie chłoniaka

Pierwszym sygnałem ostrzegawczym jest powiększenie węzłów chłonnych. Jeśli po zastosowaniu leków nadal są duże i utrzymują się na kilka tygodni od zaprzestania leczenia, wówczas konieczna jesy wizyta u lekarza pod kątem wykrycia chłoniaka. Miej na uwadze, że istnieją choroby, które mają niemal idencztyne objawy, jak chłoniak. Stałe powiększenie węzłów chłonnych oraz utrzymująca się temperatura towarzyszą białaczce, zespołowi AIDS oraz mononukleozie. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza!

Pierwsze badanie (palpacyjne) polegać będzie na dokładnej kontroli węzłów chłonnych pacjenta. Chłoniaka da się wykryć palcami, a każdy podejrzany węzeł należy poddać badaniu biopsji. Niekiedy wymagane jest wykonanie laparoskopii. Limfadenografia polega na wprowadzeniu do naczyń limfatycznych barwnika cieniującego, który potem pomoże w ocenie wielkości chłoniaka na zdjęciach radiologicznych.

Jeśli okaże się, że chłoniak rozrósł się do zaawansowanej formy, wówczas wykonujemy badania podane przy opisie chłoniaka ziarnicznego. Na pewno trzeba będzie zbadać krew i mocz, a ponad to Rtg klatki piersiowej i EKG jamy brzusznej. Dalsze badania zaleca ośrodek onkologiczny.

Leczenie chłoniaków

Dzisiejsza medycyna zwiększa szansę całkowitego wyleczenia chłoniaka – o ile rozpocznie się ono wcześnie. Chłoniak to nowotwór, który notuje najwyższe odsetki wyleczeń. Wykonywana jest chemioterapia oraz radioterapia. Chemioterapię jednak stosuje się, gdy choroba jest rozsiana.

Niegdyś na chłoniaki stosowana była akupunktura, hipnoza oraz leczenie dietą (większa dawka zjadanego beta-karotenu dziennie).

Zdrowie
Błonnik – dlaczego tak bardzo jest nam potrzebny?