Zdrowie

Bezdech przysenny


Inaczej, bezdech nocny lub bezdech podchodzenia centralnego, mieszanych albo abturacyjnych. Jest stosunkowo częstą dolegliwością związaną z oddychaniem, ale nie wszyscy muszą go leczyć. Jak rozpoznać bezdech? Czy w ogóle można go wyleczyć? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.

Bezdech przysenny to zaburzenie oddychania, polegające na przerwie w oddychaniu trwającej od 10 sekund nawet do 3 minut! Możemy to zauważyć bardzo latwo, gdyż osoba z bezdechem nagle podczas snu przestaje charapać lub oddychać, poruszając jednocześnie klatką piersiową, po czym chwyta powietrze i powoli zaczyna oddychać normalnie. Bezdechowi sprzyja pozycja snu – zazwyczaj dzieje się tak gdy leżymy na plecach. Taka sytuacja może powtórzyć się kilkadziesiąt razy w ciągu nocy.

Na zaburzenia oddychania w czasie snu najczęściej narzekają dorośli mężczyźni. Bezdech może jednak dotknąć każdą płeć, w każdym wieku. Najpoważniej potraktować go powinny osoby dorosłe, gdyż istnieje ryzyko niedotlenienia serca, co grozi zawałem mięśnia sercowego. Młode mamy także powinny uważać na bezdech, ale u swoich dzieci. Szacuje się, że nawet 5% zgonów u niemowląt powoduje właśnie bezdech przysenny.

Bezdech powodowany jest zmianami w nosie: skrzywieniem przegrody nosowej, powstałym polipem lub powiększonymi migdałkami podniebiennymi. Mogą go powodować choroby związane z górnymi drogami oddechowymi lub alergiami. Niestety, zauważono, że zaprzestanie oddychania w czasie snu występuje częściej u osób otyłych.

Objawem bezdechu jest uczucie niewyspania i wyczerpania fizycznego po przebudzeniu się. Częściej mamy ochotę na drzemkę i mamy problem z adaptacją w ciągu dnia. Objawy znane, prawda? Jeśli Ty też często się tak czujesz, powinnaś skorzystać z wizyty u lekarza, który potwierdzi lub odrzuci Twoją hipotezę związaną z bezdechem. Badanie lekarskie polega na całonocnym minitorowaniu oddychania. Lekarz może wysłać pacjenta na dodatkowe badania, które wykluczą inne schorzenia.

Leczenie bezdechu nocnego polega na podłączaniu pacjenta do specjalistycznego urządzenia, które wytwarza ciśnienie w górnych drogach ukladu oddechowego i wtłacza powietrze. Regularne stosowanie urządzenia spowoduje, że nasz układ oddechowy „nauczy się” zdrowego oddychania i po zaprzestaniu leczenia bezdech zniknie. W niektórych przypadkach wymagana jest operacja.

Zdrowie
Błonnik – dlaczego tak bardzo jest nam potrzebny?