Jak leczyć afty?

Afty jamy ustnej to problem nie tylko natury dentystycznej. To także objaw osłabienia organizmu, złej diety i chorób. Wszelkie zmiany w jamie ustnej powinny być natychmiast leczone. Nieestetyczne i bolesne wrzody uprzykszają życie wielu z nas. Podpowiadamy, jak leczyć afty i co robić, gdy zauważymy owrzodzenie w jamie ustnej.

Afty rozpoznamy po białej plamce i zaczerwienieniu wokół niej. Jej powstaniu towarzyszy ból, powiększenie węzłów chłonnych i złe samopoczucie. Początkowo wyglądają jak czerwone plamy, w których z czasem pojawia się żółty krater. Niestety, czasem dochodzi do tego, że rozrastają się do 12mm, co utrudnia mówienie i przełykanie.

Zazwyczaj afty występują w miękkim fałdzie tkanki, u styku policzka z dziąsłami. Rozwinięte owrzodzenie może przenieść się także na podniebienie miękkie, język i do przedsionka jamy ustnej. Głównie występują pojedynczo, ale nieleczone afty mogą utworzyć skupisko nawet 10 kraterów obok siebie!

Do dziś dnia nie wiemy co powoduje powstawanie aft. Wiele wskazuje na to, że są to po prostu geny. Lekarze są jednak zgodni, że wpływ duży ma osłabienie organizmu, zła dieta, palenie papierosów, stres lub wyniszczenie fizyczne spowodowane jakąś chorobą. Częściej niż u innych, afty powstają u osób z osłabionym układem odpornościowym, np. u chorych na AIDS lub nowotwory. Istnieje jeszcze jedna teza, która mówi o tym, że afty powstają na wskutek urazów mechanicznych, np. przy zbyt energicznym szczotkowaniem zębów.

Co zrobić, gdy zauważyłem afty?

Pójdź do dentysty na oględziny. Niekiedy wystarczy jeden rzut oka, aby lekarz stwierdził, jakie schorzenie dokucza pacjentowi oraz jaką metodę leczenia zastosować. Zdarzają się przypadki, że afty są tak mocno rozwinięte, że wykonuje się badania przesiewowe, mające na celu wykluczyć wirusa opryszczki lub wtórnego zakażenia bakteryjnego.

Jeśli w Twojej jamie ustnej występują afty, unikaj jedzenia twardych potraw. Na jakiś czas zrezygnuj także z palenia papierosów, pikantnych i kwaśnych przypraw.

Czym leczyć afty?

Afty należą do owrzodzeń samoleczących się. Okres gojenia trwa do 10 dni. Szybko wyleczymy je specjalnymi farmaceutykami. Jednym z nich  jest Aphtin (do 2 złotych) do kupienia bez recepty, który stosujemy miejscowo. Warto także stosować płukanki, np. z tetracykliny lub roztworem z soli (1/2 łyżeczki soli na 1 szklankę wody).  Przy leczeniu ważne jest także przejście na dietę: spożywamy więcej potraw na bazie mleka, surowej cebuli oraz produkty bogate w kwas foliowy, żelazo i cynk.

W celu zmiany diety możemy doradzić się dietetyka.

Dodaj swoją opinię:

Imię:
Treść opinii (max 1000 znaków):
Zabezpieczenie przed spamem. Odpowiedz na proste pytanie:
ile to jest: dziewięć minus trzy (wpisz tylko cyfrę)
Token

Ostatnio komentowane

Pielęgnacja skóry w lecie

Zawsze stosuję kosmetyki chroniące moją skórę przed silnym i szkodliwym promieniowaniem. To dla mnie podstawa!Używam też ... Zobacz

Schab w sosie

tylko po co ta kostka Zobacz

Jak leczyć chore zatoki?

Mnie na nieprzyjemne zatokowe dolegliwości pomaga syrop zatoxin z czarnym bzem. Przypomina mi syropy z bzu jakimi kiedyś leczyła mnie ... Zobacz

copyright © 2012 DietaStart.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.