Zdrowie

Woda – piękno z butelki


Bez wody organizm nie może funkcjonować – to oczywiste jak słońce. Niestety wielu z nas zapomina, jak ważną rolę w naszym organizmie odgrywa woda, zwłaszcza w okresie upałów. W niniejszym artykule przedstawiamy wszystkie fakty, które powinieneś wiedzieć o wodzie.

Zacznijmy od tego, że ciało człowieka składa się w 2/3 z wody. Znajduje się ona we wszystkich tkankach i pomaga w usuwaniu toksyn. Nawadniając organizm dbamy o prawidłowe ciśnienie krwi. Jeśli ciało krzyczy ratunku wysycham, to właśnie woda wspomaga mechanizm chłodzenia skóry za pomocą potu. Jednak woda potrzebna jest do WSZYSTKICH procesów życiowych. Wydalamy ją z moczem, oddechem potem… Naturalną jest więc rzeczą, aby regularnie uzupełniać jej rezerwy.

Możemy to zrobić pijąc zwykłą wodę mineralną – ta jest najlepsza dla naszego zdrowia, gdyż zawiera składniki mineralne wspomagające nasz organizm. Dzieciom i osobom dorosłym zaleca się częste jedzenie zup – warto uwzględnić zupę w naszym jadłospisie przynajmniej dwa razy w tygodniu. Oprócz tego warto sięgnąć po soki owocowe, kompoty i herbatę (choć ta w nadmiarze może działać odwadniająco). Unikajmy słodkich, gazowanych napojów – dwutlenek węgla nie sprzyja nawodnieniu organizmu.

Teorii co do ilości wypijanej dziennie wody jest wiele. Zapotrzebowanie na wodę jest przecież sprawą indywidualną. Wyliczono jednak, że na każde 10 kilogramów wagi, powinna być wypijana jedna szklanka wody – według tych obliczeń, osoba ważąca 60 kg powinna wypijać conajmniej 6 szklanek wody (łącznie ok. 1.5 litra). Tego też się trzymajmy – nawodniony organizm funkcjonuje inaczej, jakby wydajniej.

Pamiętaj, że zbyt gęsta krew nie jest w stanie wystarczająco dotlenić mózgu. Stąd zdarzające się w upalne dni kłopoty z koncentracją, a nawet omdlenia. Niedobór wody w organizmie pogarsza samopoczucie. Jest także widoczny, gdyż nasza cera szarzeje. Wysuszona od wewnątrz cera traci elastyczność i ładny wygląd. Popijanie wody w ciągu dnia jest ważne także dla wszystkich, którym zależy na ładnej sylwetce.

Zdrowie
Błonnik – dlaczego tak bardzo jest nam potrzebny?