Zdrowie

Jak uzupełnić luki w uzębieniu?


Nie jedna z was przeżyła niemiły zabieg usuwania zęba. Braki w uzębieniu można uzupełnić na wiele sposobów. My podpowiadamy, jakie metody masz do wyboru i która jest najskuteczniejsza.

Nowoczesna protetyka jest tak dobrze rozwinięta, że zabiegi uzupełniające stają się przyjemnością i są dowodem na dbałość o własny wygląd. Protetyk jest znany nawet nastolatkom, które już we wczesnym wieku chcą poprawić i upiększyć swój uśmiech.

Co prawda zabiegi wstawiania koronek, mostów lub implantów należą do kosztownych, jednak efekt równego i białego uśmiechu jest wart każdej ceny!

Kiedy odwiedzić protetyka?

Najlepiej zaraz po zagojeniu się rany! Na utratę zęba reaguje cała jama ustna – zęby leżące po obu stronach wolnej przestrzeni przechylają się w jej stronę, przez co wstawienie ubytku jest trudniejsze. Reszta z kolei może się wysunąć z zębodołu – dlatego nie odkładajmy wizyty u lekarza!

Odkładanie wizyty spowoduje wykrzywienie wszystkich zębów, co niewątpliwie wpłynie na estetykę jamy ustnej. Dyskomfort spowodowany ciągłym zasłanianiem się, lub częstym ściskaniem ust jest niepotrzebnym stresem, gdyż metod na upiększenie uśmiechu jest wiele. Czym uzupełnić braki w uzębieniu?

Korony protetyczne

Zwane inaczej – zęby z porcelany – zakładane są na zdrowy korzeń zęba i zazwyczaj stosowane, gdy złamaniu uległ jeden ząb. Przy zakładaniu korony konieczna jest wizyta u stomatologa, który przygotuje korzeń na założenie korony. Najlepsze są te wykonane w całości z porcelany. Na okres tymczasowy zakłada się korony akrylowe i kompozytowe. Szybko jednak ulegają przebarwieniu i są nietrwałe, nie mogą więc zastępować tych porcelanowych. Korona jest gotowa po tygodniu. Pojedynczy implant wraz z koroną kosztuje nawet 5000zł natomiast sama korona to wydatek ok. porcelanowa – 1000-2000zł – cena jest jednak zależna od gabinetu stomatologicznego i protetycznego.

Mosty protetyczne

Są idealnym rozwiązaniem gdy braki w uzębieniu są większe. Metoda da polega na zamocowaniu specjalnej podbudowy z koronkami na tzw. zębach filarowych. Niestety, zęby filarowe muszę być spiłowane, więc metoda może być dotkliwa, gdy mamy niewyleczone zęby. Mimo wszystko mosty są trwalsze od zwykłej protezy, gdyż nie są zdejmowane.

Protezy

Jedna z najczęstszych metod uzupełniania większych braków w uzębieniu. Nie jest najtańsza, ale wygodna dla użytkownika. Protezy stanowią grupę uzupełnień ruchomych, gdyż możemy je wyjąć z jamy ustnej w każdej chwili. Do wyboru występują:
– protezy szkieletowe
– protezy osiadające

Zdrowie
Błonnik – dlaczego tak bardzo jest nam potrzebny?