Uroda

Jak uniknąć widocznych rozstępów?


Rozstępy to zmora niejednej kobiety. Powstają na skórze, tworząc nieestetyczne blizny i linie. Nie musisz rezygnować z krótkich spódnic i odkrywających nogi spodni! Istnieją domowe sposoby na pozbycie się rozstępów! Jeśli po diecie także doświadczyłaś pojawienie się rozstępów – już teraz zacznij odbudowę swojej skóry!

Rozstępy będą pojawiać się zawsze, gdy skóra z jakiegoś powodu szybko się napina i rozciągana do granic możliwości. Winnymi rozstępów są pękające włókna kolagenu. Zazwyczaj pojawiają się u kobiet w ciąży, osób które szybko przybrały na wadze lub w szybkim czasie wypracowały masę mięśniową. Rozstępy są najbardziej widoczne, gdy skóra powraca do swojego pierwotnego napięcia. Czasem zdarza się, że rozstępy to kwestia hormonów i znikają po zastosowaniu odpowiednich leków.

Najłatwiejsze do usunięcia są świeże rozstępy, gdyż mają kształt czerwonych linii, które ulegają wpływowi kosmetyków. Rozstępy w postaci blizn jest znacznie trudniej usunąć (niekiedy jest to całkowicie niemożliwe). Najlepiej jest jednak zapobiegać, niż leczyć – zasada stara jak świat, w zupełności sprawdza się także i tutaj.

Co zrobić z nieestetycznymi rozstępami?

Na początku potraktuj je kosmetykami. Udowodniono, że nawet zwykły balsam nawilżający do ciała wcierany w skórę regularnie pomaga w walce z rozstępami. Nawilżanie skóry jest ważne także dla innego powodu – usuwanie rozstępów wiąże się z codziennym, długotrwałym i dokładnym masowaniem swojego ciała. I to nie tylko miejsc z pękniętym kolagenem. Jeżeli nie masz na swojej półce odpowiedniego kosmetyku – wystarczy krótka wizyta w sklepie kosmetycznym, gdzie znajdziesz zarówno specjalne kremy na rozstępy, ale także i zwykłe balsamy nawilżające do ciała. Jeżeli nadal nie wiesz jaki kosmetyk wybrać, możesz udać się do apteki po specjalne preparaty dla kobiet w ciąży lub maści na rozstępy.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, aby pozbyć się rozstępów musisz masować swoje ciało codziennie. Musisz wygospodarować 45 minut codziennie na kąpiel (podczas której użyjesz mydła złuszczającego) i masaż ciała. Warto swoją kąpiel wzbogadzić w masaż np. szczotką lub myjką. Podczas masażu po kąpieli użyj zakupione kremy lub maści. Pamiętaj, że masaż musi być regularny, gdyż jest to najlepszy sposób na pobudzenie krążenia krwi. W/w 45 minut możesz rozłożyć na dwie serie: poranną i wieczorną.

Oprócz masażu ważny jest ruch – od teraz musisz zmienić nieco styl życia i stać się bardziej aktywną. Dla kobiet w ciąży może być to trudne, ale mimo wszystko warto nie rezygnować ze spacerów i zajęć w szkole rodzenia.

Ponieważ skóra rozciąga się od przybierania masy, zacznij kontrolować swoją dietę. Nie przejadaj się i pilnuj ilości zjadanych posiłków w ciągu dnia. W tym okresie warto jeść produkty bogate w krzem i cynk. Szczególnie zalecane jest zjadanie kiełków, pestek dyni i słonecznika, a także warzyw zielono-listnych (na surowo).

Jeśli domowe sposoby na usunięcie rozstępów nie dają rezultatu, wówczas zastanów się nad zabiegami usunięcia rozstępów. Nie należą do najtańszych, ale są skuteczne i zapobiegają nawrotom rozstępów. Lekarze polecają chemabrazję – jedną z najbezpieczniejszych form usuwania rozstępów. Możliwe jest usuwanie rozstępów laserem.

Rozstępy w ciąży

U kobiet w ciąży rozstępy pojawiają się najczęściej na brzuchu, piersiach, pośladkach i udach. Jeśli na ciele pojawią się już czerwone linie, na profilaktykę właściwie jest za późno – stosując kremy czy też masaż możemy tylko ograniczyć ich ilość. Dlatego lepiej zapobiegać rozstępom i wykonywać powyżej opisane czynności od początku ciąży. Jeśli regularnie będziemy wykonywać powyższe czynności, wówczas także po porodzie będzie nam łatwiej wrócić do dawnej figury.

Uroda
Olej z nasion konopi do włosów