Uroda

Pielęgnacja zmęczonych dłoni


Czy przy codziennej peielęgnacji ciała pamiętasz też o dłoniach? Spracowane po ciężkim dniu, też wymagają odpoczynku i chwili uwagi. My wiemy, jakie zabiegi zastosować w domu, aby dłonie były gładkie i pięknie się prezentowały.

Dłoń człowieka służy do chwytania i trzymania przedmiotów. To dzięki nim mamy zdolność wykonywania wszystkich czynności. Nie raz zapominamy o dłoniach i nadmiernie je przeciążamy. A przecież to bardzo wrażliwa część naszego ciała.. Przypatrz się chwilę skórze Twoich dłoni. Wydaje się nieco cieńsza i delikatniejsza, niż za nadgarstkiem, prawda? Dlatego tak jest, gdyż skóra w tym miejscu chroni jedynie mięśnie dłoni, które z kolei są niewielkie i mają pobudzić do ruchu głównie palce. Mięśnie te nie odpowiadają za noszenie ciężarów ale za chwytanie przedmiotów. Skóra za nadgarskiem staje się coraz grubsza, gdyż chroni mięśnie ramienia odpowiedzialne za podnoszenie i dźwiganie.

Aby dłonie wyglądały elegancko i ładnie, musimy przestać je obciążać pracą. Widać jak na dłoni – nie raz spotkałaś się z tym określeniem. Otóż nie wzięło się ono z nikąd. Na dłoniach widać jaką pracę wykonujemy, jak często i jak wpływa ona na nasz organizm. Co więcej, skóra na dłoniach wskazuje wiek w jakim się znajdujemy. Jeśli ciężko pracujemy np. w ogrodzie, wówczas dłonie mogą wydawać się jakby starsze, a to za sprawą nadmiernego wysiłku fizycznego.

Aby przywrócić dłonie do dawnego wyglądu, wystarczy kilka prostych zabiegów. Najważniejszym z nich jest stałe ich nawilżanie. Zacznijmy od mycia rąk – szorstka skóra na dłoniach wymaga nawilżenia nie tylko poprzez wodę, ale stosowanie odpowiedniego mydła. Najlepsze do tego są nawilżające mydła w kostkach. Jeśli pracujemy przy chemikaliach, wówczas warto zastosować mydło dla skóry wrażliwej – nie zawiera ono żadnych dodatków zapachowych. Po umyciu rąk należy porządnie wysuszyć ręce.

Po umyciu rąk, a także w razie potrzeby w ciągu dnia, posmarujmy ręcę kremem pielęgnującym. Do wyboru jest wiele kosmetyków, zależnych od naszej potrzeby. Na sklepowych półkach znajdziemy m.in. kremy nawilżające, odżywcze, wielowitaminowe, chroniące przed mrozem, odmładzające lub wygładzające. Zazwyczaj ceny nie przekraczają 15 złotych. Pamiętaj, by unikać zakupów na targach – niektóre kremy sprowadzane z zagranicy nie posiadają informacji o składzie, co oznacza, że produkt nie jest bezpieczny! Wybieraj sprawdzone drogerie lub sklepy kosmetyczne.

Następnym krokiem do zadbanych dłoni jest zakładanie rękawiczek do prac domowych. Myjąc urządzenia oraz meble, unikajmy bezpośredniego kontaktu z detergentami. Niektóre mogą powodować uczulenia lub wysuczenia skóry dłoni. Unikamy w ten sposób urazów mechanicznych – zadrapań lub obtarć.

Jeśli mowa o rękawiczkach – pamiętaj, aby nosić ciepłe rękawiczki w chłodne i wietrzne dni. Zwłaszcza teraz, jesienią, gdy dokuczać będzie nam wiatr i deszcz, nie zapominaj o rękawiczkach i tłustych kremach.

Kolejnym krokiem zadbanych dłoni są paznokcie. Regularny manicure nada naszym paznokciom kształt, a dobrze dobrany kolor lakieru będzie zwracał uwagę innych na nasze dłonie. W tym sezonie modne są lakiery we wszelkich kolorach różu.

Ostatnim sposobem na zadbane dłonie są domowe maseczki. Możesz je wykonać z miodu, ziemniaków lub octu winnego. Przepisy na domowe maseczki znajdziesz poniżej:

Miodowa maseczka na dłonie – łyżkę miodu dokładnie mieszamy z łyżką kremu nawilżającego. Preparat rozprowadzamy na skórze dłoni i trzymamy godzinę. Po tym czasie dokładnie spłukujemy pozostałość maseczki, nie używając mydła.

Ziemniaczana maseczka na dłonie – 2 ugotowane ziemniaki rozgniatamy i dokładnie mieszamy z mlekiem. Preparat rozprowadzamy na skórze dłoni i owijamy folią spożywczą. Trzymamy 20 minut. Po tym czasie spłukujemy pozostałość maseczki i smarujemy kremem nawilżającym.

Maseczka na dłonie z octem winnym – łyżkę oleju mieszamy z 20 kroplami octu winnego. Preparat wcieramy w skórę dłoni. Nadmiar kosmetyku usuwamy papierowym ręcznikiem kuchennym.

Uroda
Olej z nasion konopi do włosów