Zdrowie

Kiedy najlepiej zaplanować ciążę?


Planowanie ciąży to nie tylko obliczenie dni płodnych i współżycie podczas ich trwania. To także zmiana stylu życia, mająca na celu poprawę jakości życia dla rodziców i przyszłego dziecka. To także kroki, które mają zapewnić szybki i sprawny poród. Więcej o planowaniu ciąży znajdziesz poniżej.

Jak przygotować się do ciąży i porodu?

Przygotowanie do ciąży przebiega dwojako: jako przygotowanie fizyczne i psychiczne do poczęcia dziecka. Ciąża jest dużym wyzwaniem dla kobiecego organizmu. Musi on podtrzymywać życie nie jednej, ale dwóch istot. Poza tym poród jest niezwykle wyczerpujący – wytrzymała, silna kobieta z dobrą kondycja łatwiej przez niego przejdzie. Dlatego planowanie dziecka powinno przypadać na czas, gdy kobieta jest w pełni sił – w biologii przypada to na wiek od 18 do 45 lat.

Jeśli kobieta zdecyduje się na dziecko i wie w jakim terminie tego chce, może rozpocząć działania, które pozwolą jej na przygotowanie siebie oraz partnera do nowej roli.

Samo planowanie poczęcia jest skuteczne, jeżeli kobieta dobrze zna swój organizm i wie, jak przebiega cykl owulacyjny. Wiedząc, które dni w miesiącu należą do płodnych, przyszli rodzice mogą rozpocząć odpowiednie działania. Jako że plemniki są w stanie przeżyć w organizmie kobiety nawet do siedmiu dni, kobieta jest płodna już na tydzień przed owulacją. Zwykle do dni płodnych zalicza się jeszcze trzy doby po owulacji. Dlatego na kilka miesięcy przed planowanym poczęciem kobieta powinna rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego. Jest on odpowiedzialny za prawidłowy rozwój układu nerwowego, a jego niedobór może prowadzić do groźnych schorzeń, np. do rozszczepu kręgosłupa. Przed planowaniem ciąży należy udać się do ginekologa i wykonać takie badania, jak cytologia, badanie krwi i moczu, oznaczenie grupy krwi matki i ojca, badanie WR i na obecność toksoplazmozy.

Przyszła mama musi też wyrobić w sobie zdrowe nawyki żywieniowe. Owoce, warzywa, nabiał i ryby to podstawa diety zarówno przed ciążą, jak i wjej trakcie oraz podczas karmienia piersią. Bezdyskusyjną sprawą jest absolutny zakaz picia alkoholu i palenia papierosów! Organizm oczyszcza się z toksyn pochodzących z dymu papierosowego przez wiele miesięcy! Jeżeli palisz, musisz rzucić nałóg przynajmniej pól roku przed planowanym poczęciem!

UWAGA! Jeżeli kobieta przyjmowała tabletki antykoncepcyjne, to tuż po ich odstawieniu może mieć trudności z zajściem w ciążę. Gospodarka hormonalna musi się na nowo uregulować – może to potrwać od 3 do 6 miesięcy.
Jak urządzić mieszkanie?

Inną sprawą jest przygotowanie domu na przyjście dziecka. Jest to moment, który na zawsze odmieni życie przyszłych rodziców. Każda przyszła mama chce urządzić wyjątkowy dom rodzinny, który byłby zarazem funkcjonalny, estetyczny i bezpieczny. Tzw. instynkt gniazda powoduje, że w domach zachodzą wielkie remonty. Pierwszą kwestią jaką powinni wziąć pod uwagę rodzice, jest sprawa pieniędzy i stabilności finansowej. Najlepszy okres na dziecko przypada wtedy, gdy rodzina ma stały dochód. Przydałby się także zapas gotówki na zakupy związane z urządzeniem pokoju dla dziecka, oraz z uzupełnieniem dziecięcej szafy.

Planując remont należy pamiętać, by było w nim jak najmniej mebli. Zwłaszcza w dziecięcym pokoiku ma być sterylnie – dziecko bez rozwiniętego układu odpornościowego szybko łapie infekcje.

Wszelkie wątpliwości – niezależnie czy dotyczą zdrowia, czy urządzania domu – konsultuj na bieżąco z mężem/partnerem. W tym okresie ważne jest wspólne wsparcie oraz pomoc w decydowaniu nawet w najprostszych sprawach. To może być dobra okazja do wspomnień swojego dzieciństwa, bo być może oboje chcecie coś wnieść z własnych doświadczeń w wychowanie malucha.

Zdrowie
Błonnik – dlaczego tak bardzo jest nam potrzebny?