Uroda

Kosmetyki z morza


Z pewnością zauważyłyście na sklepowych półkach kosmetyki, które zawierają w swoim składzie produkty pochodzące z morza. Mowa o glince, algach morskich, borowinie i morskim mule. Jak właściwie działają te składniki i czy warto wydawać fortunę na zakup lub zabieg z ich udziałem?

Zacznijmy od lekcji historii. Składniki pochodzące z morza były wykorzystywane w kosmetyce od tysięcy lat. Wpływ alg morskich na cerę został odkryty prawdopodobnie przez mieszkańców państw skandynawskich oraz mieszkańców wybrzeża nad Morzem Śródziemnonorskim. To tam bowiem znajdują się największe, najbardziej naturalne hodowle alg i miejsca występowania naturalnego morskiego mułu. Maseczki, wykonywane na co dzień przez mieszkanki tych regionów, były specjalnie zamawiane przez królowe i matrony z całego świata – mimo, że nie wyglądają i nie pachną najpiękniej.

Dziś skarby morza możemy znaleźć w każdym sklepie kosmetycznym. Ich wpływ na cerę oraz skórę jest nieoceniony. Niemal natychmiast poprawiają jej gładkość, kolor i elastyczność. Podpowiadamy, jakie składniki wybrać na poszczególne problemy z cerą i zdrowiem.

Glinka

Glinki mają działanie bakteriobójcze i zabliźniające, dlatego tak często wykorzystywane są w kosmetykach do twarzy. Świetnie wpływają na oczyszczenie skóry, więc występują przede wszystkim w maseczkach, żelach do twarzy i mydłach. Mają działanie lecznicze, więc znajdują się też w kremach i maściach. Najskuteczniejsza w kosmetyce jest glinka zielona, gdyż zawiera aż 20 soli mineralnych. Oprócz tego możemy zakupić kosmetyki z glinką białą, czerwoną i żółtą (zawiera więcej żelaza).

Borowina

Inaczej nazywana czarnym złotem, jest najbardziej charakterystyczną wizytówką SPA. Zawiera cenne składniki biologiczne, które wpływają bardzo korzystnie na schorowane narządy ruchu i choroby reumatyczne. Polecana jest w zabiegach antycellulitowych, przy nieżycie żołądka oraz przy chorobach zwyrodnieniowych. Borowinę nakłada się na ciało, kiedy jej temperatura wynosi około 42°C. Profesjonalne zabiegi wykonują uzdrowiska, SPA i najlepsze salony kosmetyczne.

Kawior

Znany przede wszystkim z kuchni, także sprawdza się w kosmetyce. Zawiera fosfor, cynk i jod, przez co jest cennym źródłem NNKT, które mają właściwości przeciwalergiczne. Jest także nieoceniony opóźnieniu rogowacenia naskórka. Dzięki natychmiastowemu działaniu stał się synonimem luksusu.

Perła

Perła sprawdza się przy nawilżaniu i odżywianiu skóry. Wyciąg z pereł zawiera cenne aminokwasy, które działają regenerująco i spowalniają procesy starzenia. Najczęściej spotkać go można w żelach pod prysznic, balsamach i kremach do twarzy.

Uroda
Olej z nasion konopi do włosów