Zdrowie

Kalendarz wybranych badań dla kobiet


Mimo, że czujesz się zdrowa i rześka, nie zapominaj o kontrolnych badaniach! Są one dobrym sposobem na wczesne wykrycie ewentualnych chorób lub zmian w organizmie. Jakie badania powinna wykonać 20-latka, a jakie 40-latka? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule!

20 – 30 lat

Według niektórych są to najpiękniejsze lata w życiu. Kobieta w tym wieku tryska energią i jest w znakomitej formie. Jest to dobry moment, aby lepiej poznać swoje ciało. Wskazane jest badanie ciśnienia krwi i morfologii (plus OB) raz do roku. Warto sprawdzić przy tym poziom cukru we krwi. Kobiety aktywne seksualnie powinny raz w roku odwiedzać lekarza ginekologa, a raz w miesiącu badać piersi. Raz na pół roku wskazane jest badanie stomatologiczne.
Dbanie o urodę wpływa na skórę, dlatego dwudziestolatki powinny wykonać jednorazowe badanie pieprzyków (tzw. badanie dermoskopowe). Warto także wykonać próby wątrobowe, które oznaczą poziom enzymów produkowanych przez wątrobę.

31-40

Kobieta w tym wieku spełnia się w roli matki i żony. Dlatego dbałość o zdrowie jest w tym czasie jeszcze bardziej wskazana. Oprócz badań wykonywanych dotychczas (z przedziału 20-30 lat) konieczne jest zrobienie badania poziomu elektrolitów we krwi – wykonywane raz na trzy lata wskaże, jaki jest poziom potasu i sodu we krwi. Badanie krwi powinnyśmy też rozszerzyć do oznaczenia poziomu mocznika i kreatyniny. To badanie pokaże, czy nerki działają prawidłowo i wykryje ewentualne choroby tego narządu.
Raz do roku warto wykonać badanie moczu.Co dwa lata udajemy się do lekarza, by wykonać USG piersi oraz RTG klatki piersiowej. Co 5 lat wukonujemy na czczo USG brzucha.

41-50

Ten wiek sprzyja karierze i umacnianiu swojej pozycji w pracy. Nie wolno nam zapominać o okresowych badaniach robionych do tej pory (z przedziału 20-40 lat) – musimy zrobić ich nieco więcej. Zacznijmy od mammografii, którą powinnyśmy wykonywać do dwa lata. Jest to niezwykle ważne badanie. W tym wieku powinnyśmy robić jednorazowo badanie słuchu, zwłaszcza, jeśli wykonujemy zawód z dużym natężeniem hałasu. Co trzy lata warto zrobić EKG oraz badanie wzroku, a także badanie poziomu gonadotropin (do wykonania w każdym laboratorium).

50+
Jest to wiek kobiety dojrzałej, na tzw. hormonalnej emeryturze. Oprócz powyższych badań powinna wykonywać kolonoskopię co 10 lat.

Zdrowie
Błonnik – dlaczego tak bardzo jest nam potrzebny?