Zdrowie

Jak usunąć ganglion?


Czy na twoim nadgarstku pojawia się guzek, któremu towarzyszy ból? Prawdopodobnie do ganglion, który upodobał sobie ręce szczególnie pianistów, muzyków i tenisistów. Jak zlikwidować bolesny ganglion?

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia czym właściwie on jest. Ganglion jest nieszkodliwym guzkiem, który pojawia się pod skórą w okolicy nadgarstka. Zazwyczaj występuje ich kilka, w otoczeniu pochewek ścięgien i torebek stawowych. Nie jest to nowotwór, a galaretowata substancja w tkance włóknistej.

Możemy go rozpoznać po wyglądzie. W dotyku może być albo bardzo twardy, albo bardzo miękki. Jego powstawaniu towarzyszy ból i dyskomfort pracy nadgarstka. Nie wiadomo co powoduje postwanie ganglionu, wiemy jednak, że sprzyjają temu urazy i nadmierna praca nadgarstków (najczęściej występuje u muzyków, sportowców i artystów plastycznych). Najczęściej występują u dzieci i dorastającej młodzieży. U dorosłych to rzadkość, acz zdarzają się przypadki, że często nawracają wiele lat po pierwszym wyrośnięciu.

Jest to schorzenie, które może powracać po latach. Nawet chirurgiczne usunięcie ganglionu nie gwarantuje całkowitego zwalczenia schorzenia.

Jak wykryć ganglion?

Aby wykluczyć powstanie ganglionu musisz udać się do lekarza. To on na podstawie badania dotykowego stwierdzi, czy twoja przypadłość do ganglion, czy poważniejsza choroba. Często wykonywane są dodatkowe badania rentgenowskie, które wykażą, czy w nadgarstku występiły stany zapalne.

Metody leczenia ganglionu

Jeżeli ganglion jest niewielki i nie powoduje dyskomfortu w wykonywaniu ruchu, wówczas wystarczy zastrzyk z kortyzonu. Niekiedy należy zastosować sklerotyzację, czyli wstrzyknięcie środka drażniącego, który pomoże w zarośnięciu się ganglionu.

Jeśli jednak schorzenie jest duże i powoduje utrudnienia w wykonywaniu pracy, konieczna jest interwencja chirurgiczna. Lekarz wycina wówczas guzek wraz z maleńkimi stalerlitarnymi ganglionami, które w przyszłości mogą być odpowiedzialne za nawroty choroby.

Domowe sposoby na wyleczenie ganglionu

Ganglion to guzek, który pęka i samoistnie się goi. Nie wolno go gnieść ani wyciskać, gdyż może to powodować bardzo bolesny stan zapalny. Na guzka raczej nie podziałają żadne napary, ani okłady. Możemy natomiast zastosować miejscową akupunturę (wykonywaną przez profesjonalistów!) oraz masaże w okolicach nadgarstka, które uśmieżą ból.

Zdrowie
Błonnik – dlaczego tak bardzo jest nam potrzebny?