Diety

Dieta zwalczająca zaparcia


Stresujący tryb życia, codzienny pośpiech, niezdrowe jedzenie – to tylko trzy z wielu powodów zaparć. Cierpi na nie co druga kobieta. Może czas wypróbować diety, która raz na zawsze uwolni nas od tego problemu?

Trudności w oddawaniu stolca powodowane są spowolnieniem ruchów perystaltycznych jelit. Towarzyszą im trudności z defekacją, krwawienia z odbytu, ciągłe uczucie przepełnienia w żołądku oraz kurczowe bóle brzucha w dość nietypowych miejscach. Niekiedy uciążliwe są gazy, wzdęcia oraz żylaki w okolicach odbytu. Jak sądzą lekarze, w większości przypadków to brak błonnika w diecie prowadzi do zaparć. Tak samo działać może niedostateczna ilość przyjmowanych płynów.

Jednym ze sposobów na zapobieganiu zaparć jest dieta bogata w błonnik. Ostatnio dokładnie opisywaliśmy zalety diety błonnikowej (cały artykuł znajdziesz TUTAJ). Jednak dieta ta nie do końca pomoże cierpiącym na zaparcia. Poniżej przedstawiamy zasady zdrowotnej diety, które przywróci prawidłowy ruch perystaltyczny jelit.

Zasady diety zwalczającej zaparcia

Po pierwsze, jemy więcej błonnika. Swój jadłospis wzbogacamy zatem o marchew, buraki, brokuły, seler, kalafior oraz kiełki z różnych nasion, jabłka, kiwi, maliny, gruszki, porzeczki, winogrona, poziomki, awokado oraz wszelkie produkty zbożowe. Całkowicie rezygnujemy z ciężkostrawnych dań, ograniczamy potrawy smażone oraz fast foody. Rezygnujemy ze słodyczy i produktów zawierających dużo cukru.

Po drugie pijemy co najmniej 3 litry płynów dziennie! Raz dziennie jemy zupę: mleczną lub warzywną. Możemy wypić szklankę zaparzonych ziół o działaniu przeczyszczającym, np. czarny bez lub mniszek lekarski.

Po trzecie – medykamenty. Te jednak stosujemy po konsultacji z lekarzem!

Dietę stosujemy do momentu, aż całkowicie ustąpią objawy zaparć oraz znikną problemy z defekacją. Nawet po jej zakończeniu pamiętajmy o podstawowych zasadach diety, gdyż tylko dzięki takiemu stylowi życia mamy możliwość pozbycia się problemu zaparć na stałe. Jeżeli objawy nie ustępują, zgłoś się do lekarza w celu wykrycia nadczynności lub niedoczynności gruczołu tarczycowego, którego właśnie zaparciasą jednym z głównych objawów! Jeżeli badanie nic nie wykaże, a objawy nadal się utrzymują, konieczne będzie badanie na wykrycie raka jelita.

Jadłospis diety zwalczającej zaparcia

Dzień I
Śniadanie: zupa mleczna z płatami owsianymi + pomarańcz
II śniadanie: duże jabłko
Obiad: pieczona pierś z kurczaka + surówka z kapusty + pieczone ziemniaki
Podwieczorek: kilka suszonych śliwek
Kolacja: ryż z sosem marchewkowym

Dzień II
Śniadanie: kanapki z sałatą, jajkiem sadzonym, pomidorem i ulubionymi warzywami
II śniadanie: kilka ciasteczek z płatków owsianych i suszonych owoców+ szklanka mleka
Obiad: zupa-krem z brokułów
Podwieczorek: jogurt z garścią rodzynek
Kolacja: bezmięsne spaghetti z sosem pieczarkowym

Dzień III
Śniadanie: sałatka z kapustą, kiełkami, jajkiem ugotowanym na twardo i słonecznikiem
II śniadanie: mała kiść winogron
Obiad: duszona ryba + szklanka gotowanych na parze brokułów + mizeria
Podwieczorek: koktajl mleczny z malinami i owocami leśnymi
Kolacja: zupa ze świeżych pomidorów

Diety
Dieta kukurydziana
Diety
Dieta selerowa
Diety
Dieta ogórkowa
There are currently no comments.