Zdrowie

Depresja


Inaczej zaburzenia nastroju i psychoza maniakalno-depresyjna. Nie wolno jej mylić z uczuciem smutku (np. po śmierci bliskiej osoby, zwierzęcia itp.). W większości przypadków jest to stan, który nie wymaga leczenia i szybko mija. Zdarza się, że zaburzenie jest tak duże, że wymaga pomocy spesjalisty.

O depresji mówimy, gdy w ciągu dwóch tygodni nie ustępuje 5 z poniższych objawów:
– nastrój depresyjny
– zmniejszona zdolność przeżywania radości
– niechęć do aktywności
– utrata masy ciała
– bezsenność lub nadmierna senność
– nadmierna aktywność lub stan letargu
– dokuczliwe i towarzyszące uczucie zmęczenia
– towarzyszące poczucie winy- poczucie braku wartości
– niemożność skupienia się np. w pracy lub na słowach rozmówcy
– myśli samobójcze.

Osoby z depresją mogą także odczuwać zmniejszoną potrzebę snu, nadmierną rozmowność, łatwość rozpraszania się, uczucie bezradności, brak łaknienia lub zawyżoną samoocenę.

Psychiatrzy wyróżniają wiele rodzajów depresji, a do najbardziej rozpoznanych są: epizod depresji, epizod manii, epizody mieszane i zaburzenia nastroju. Depresję można rozpoznać po wykonaniu testów psychologicznych.

Sposoby leczenia depresji

Depresję można wyleczyć na trzy sposodby. Poprzez leczenie farmakologiczne, psychoterapię i elektrowstrząsy (choć coraz częściej odchodzi się od tej metody).

Pamiętaj, że depresji nie może wyleczyć żaden alkohol! Zawarte w nim związki chemiczne powodują poprawę nastroju tylko w momencie jego picia, następnego dnia możemy odczuwać jeszcze większą depresję!

Jak zachowywać się wobec osób z depresją?

Najlepsza jest szczera rozmowa oraz wsparcie. Ważne jest zadawanie pytań oraz wyrażanie uczuć wobec drugiej osoby. Musimy taką osobę zapewniać, że odgrywa w naszym życiu dużą rolę i potrzebujemy jej w codziennym funkcjonowaniu.

Zdrowie
Błonnik – dlaczego tak bardzo jest nam potrzebny?