Zdrowie

Czym jest endometrioza?


W skrócie, jest to schorzenie, które polega na występowaniu błony śluzowej macicy poza swoim miejscem przeznaczenia. Endometrioza dotyka co dziesiątą kobietę. Jest to bolesne schorzenie, które może w organizmie kobiety spowodować stałe zmiany. Dokładnie o tym schorzeniu opowiada Rodzinna Encyklopedia Zdrowia.

Dokładniej mówiąc, endometrioza to zaburzenie kobiecego układu rozrodczego, które polega na tym, że błona śluzowa macicy, w warunkach prawidłowych wyściełająca macicę, rozwija się również w innych miejscach organizmu. Najczęstszą jej lokalizacją są jajniki, jajowody, jelito grube oraz zewnętrzna powierzchnia macicy.

To źle ulokowana błona śluzowa odpowiada za zachodzące w organizmie zmiany hormonalne w czasie trwania cyklu miesiączkowego. Jest to bolesny proces, gdyż złuszczająca się błona śluzowa w postaci miesiączki oddziela się od podłoża i krwawi, jednak krew nie ma możliwości odpłwu. Wówczas powstaje obrzęk i odczyn zapalny w miejscu otaczającym błonę – co wiąże się z bólem. Stopniowo mija wraz z końcem miesiączki, jednak pozostałości blony śluzowej tworzą nową tkanką (tzw. bliznowatą), co z czasem dąży się do powstania zrostów. Endometrioza to powód niepłodności u 50% kobiet, które nigdy nie będą mogły zostać mamą.

Niemal wszystkie kobiety, u których wykryto endometriozę, Jest to schorzenie, które można wyleczyć, ale konieczne jest szybkie wykrycie powodów bólu. Jej zdiagnozowanie może potrwać wiele lat. Badania wykonuje się w okresie miesiączki i w środku cyklu. Jeśli twój cykl menstruacyjny także powoduje ból, czym prędzej udaj się do ginekologa na badania – jeśli zrobisz to wcześnie, twoja choroba zostanie całkowicie wyleczona!

Na czym polega leczenie endomatriozy?

Leczenie schorzenia może przebiegać dwojako: poprzez leczenie farmakologiczne oraz chirurgiczne usunięcie ognisk. Niekiedy konieczna jest dodatkowa psychoterapia, gdyż ból oraz stres związany ze schorzeniem działają na sferę psychiczną.

Zdrowie
Błonnik – dlaczego tak bardzo jest nam potrzebny?