Fitness

Czy podczas choroby powinniśmy ćwiczyć?


Gorączka, poczucie obciążenia i brak dobrego samopoczucia – to są czynniki, które powodują, że w czasie choroby nie chce nam się ruszać poza nasze łóżko. Czy prawidłowo? Wielu specjalistów radzi porządnie wyleczyć chorobę, inni zachęcają do niezbyt męczącego treningu. Kogo słuchać? Jak dbać o kondycję, gdy rozbiera nas choroba? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Zacznijmy jednak od początku. Przeziębienie pojawia się zazwyczaj w okresie przejściowym między poszczególnymi porami roku. Jest to stan, w którym nasz organizm walczy z chorobą układu oddechowego, krwionośnego oraz pokarmowego. Może być powodowane zaraźliwym wirusem lub zwykłym wychłodzeniem organizmu. Osoby trenujące na dworze lub będące częścią jakiejś drużyny powinny szczególnie zadbać o swoje zdrowie i pamiętać o ciepłym ubraniu, witaminach i higienie.

Jeżeli jednak zostaliśmy zarażeni i przeziębienie odbiera nam siły, wówczas sami musimy ocenić czy chcemy kontynuować trening. Niestety nie obędzie się bez leczenia farmakologicznego – podczas leczenia powinniśmy dać organizmowi nieco odpocząć, by leki zadziałały. Jak przekonują sami sportowcy – mimo tego warto zadbać o kondycję będąc nawet w takim stanie. Wszystko zależne jest od tego, co nam najbardziej dokucza. Ćwiczenia dozwolone są przy bólu gardła, katarze, kichaniu i bólach głowy. Musimy jedynie pamiętać o ciepłym ubraniu i odpoczywaniu w łóżku z gorącą herbatą z cytryną po treningu.

Ćwiczenia są absolutnie zakazane, gdy chorobie towarzyszy wysoka temperatura, wymioty, bóle brzucha, bóle mięśni, dreszcze i biegunka. Wszelkie choroby powodowane przez wirusy (w tym grypa) każą nam jąprzeczekać i wrócić do ćwiczeń po ustąpieniu poważnych objawów.

Można oczywiście ćwiczyć w domu, niezależnie od objawów choroby. Warunek jest jeden – nasze ćwiczenia mają nie szkodzić! Przykłady ćwiczeń:
– rozciąganie się
– skłony
– ćwiczenia karku i szyi
– podnoszenie ciężarków.

Pamiętaj by podczas treningu pić dużo napojów. Ruch spowoduje częstsze kichnięcia – miej przy sobie świeże chusteczki.